Еластичні покриття для підлоги відомі вже більше 270 років. Спочатку повністю натуральні, в середині XX століття активно займалися синтетичними аналогами. Сьогодні ми спостерігаємо зворотну тенденцію. Продукція з природних компонентів - це не лише модний тренд, але і бажання зробити своє житло, офіс або школу безпечним, екологічно чистим і максимально комфортним об'єктом. У цій статті ми розповімо про таке оздоблювальні матеріали як натуральний лінолеум.

Історія створення натуральних еластичних покриттів

Прообразом нинішніх гнучких підлогових покриттів можна назвати промаслені грубі полотна парусини з льняного, бавовняного або плоскінні волокна. Хто придумав стелити їх на підлогу, достовірно невідомо, але мабуть ефективність вразила власників. У 1763 році англійський фабрикант Натан Сміт отримав патент на новий оздоблювальний матеріал для підлоги - камптулікон. Представляв собою полотна, покриті сумішшю смоли, воску, лляної олії і коричневого барвника.

З новим продуктом продовжували експериментувати, змінювати рецептуру, покриття поступово ставало все більш відомим і затребуваним. У 1843 році британські заводи почали виробляти покращений камптулікон, до складу якого ввели природний каучук і коркове борошно. Однак незабаром від подібних змін відмовилися, так як вихідні компоненти сильно подорожчали.

Фото перших заводів з виробництва натурального лінолеуму.

 

Історія отримала несподіваний розв'язок. У грудні 1863 року підприємець Фредерік Уолтон придбав патент на новий продукт - лінолеум. Назва сформувалося з латинського позначення основного компонента: linum - льон і oleum - масло. До складу, увійшли також живиця, деревне борошно, вапно, віск і барвники.

Деякі виробники почали замінювати основний елемент сумішшю з жироутримуючих модифікованих компонентів - ріпакової, соняшникової та інших масел. Отримане покриття називалося вже гліфталевим лінолеумом, а серед відомих виробників значилися і деякі фабрики царської Росії, розташовані в Ризі, Одесі.

У 1928 році німецька, шведська і швейцарський заводи з виробництва натурального лінолеуму по вихідній рецептурі оголосили про злиття і організували так званий Континентальний союз. Саме цьому концерну належало стати в майбутньому найбільшим виробником продукції під брендом Forbo Marmoleum. До речі, сьогодні в быльшості країн світу ця торгова марка міцно асоціюється з природним еластичним покриттям, тому і продавці, і постачальники, і покупці називають натуральний лінолеум - мармолеум.

Forbo Flooring Systems.

В середині 20 століття був розроблений його синтетичний аналог, який отримав назву ПВХ-покриття. Навіть заводи Форбо перевели меншу частину своїх потужностей на виробництво полівінілхлоридного підлогового матеріалу. В даний час, під назвою лінолеум, в будівельних гіпермаркетах і на ринках продається саме ПВХ-покриття, яке за своїм складом, характеристикам, зовнішнім виглядом не має нічого спільного зі справжнім лінолеумом. Відбулася підміна назв і понять непомітно і давно. Сьогоднішнє покоління і не замислюється над тим, що свого часу подібну прикрасу для підлоги могли собі дозволити тільки фінансово забезпечені громадяни. А на сьогоднішній день, підміна понять ПВХ на лінолеум настільки знецінила останній, що сучасний обиватель, в ситуації коли йому пропонують використовувати в своєму інтер'єрі лінолеум, рефлексивно морщить ніс, як від чого дуже не статусного та бюджетного.

Однак поступово покупці починають замислюватися про безпеку житла, до будівельних матеріалів, використовуваних в лікувально-санаторних, громадських та інших установах, пред'являються все більш суворі вимоги. Тому в кінці XX століття екологічний натуральний лінолеум почав відвойовувати позиції назад. Шведський концерн Tarkett об'єднується з французькою Sommer і на його потужностях випускає натуральний лінолеум під своїм брендом.

В цей же період не менш великий американський холдинг Armstrong викуповує німецький завод DLW Flooring GmbH (Deutsche LinoleumWerke), і починає постачати на ринок 90 країн світу продукцію під торговою маркою Armstrong-DLW Marmorette. Сьогодні саме три зазначені компанії - Форбо, Таркет і Армстронг, - можна назвати найбільшими виробниками натурального лінолеуму для побутової та комерційної сфер застосування.

Характеристики натурального лінолеума

Підлогове еластичне покриття, відоме як натуральний лінолеум, являє собою гетерогенний (багатошаровий) оздоблювальний матеріал, в складі якого:

  • Основа - джутове, лляне або бавовняне полотно;
  • Модифіковане лляне масло;
  • Соснова смола;
  • Деревне борошно;
  • Бджолиний віск;
  • Наповнювачі і пігменти;
  • Захисне покриття для поверхні (лак, віск)

 

Рецептура у кожного заводу своя, як і набір компонентів, тому наведений нами список можна назвати повним або універсальним. Але перші чотири елементи залишаються незмінними завжди. Саме з них і ще кількох складових замішується так зване лінолеумне тісто. Протягом 3-5 тижнів воно піддається різним технологічним обробкам, в результаті яких перетворюється в пластичні гранули. Їх акуратно розподіляють по поверхні джутового полотна, а каландрові вали проводять подальше термопресування основи і лінолеумного грануляту. Після перевірки, просушування і нарізки виходить відомий покупцям рулонний лінолеум, що має характерну текстуру мармурової крихти (за яку і отримав свою назву).

Сьогодні виробники активно впроваджують різні технології обробки покриттів. Завдяки методиці повноколірного високоточного лазерного друку Форбо і інші заводи можуть запропонувати покупцям еластичну продукцію з декорами під деревину, камінь, текстиль, а також поверхні, прикрашені різноманітними принтами, картинами тощо.

Крім презентабельного зовнішнього вигляду, натуральний лінолеум володіє цілим набором переваг перед аналогами:

  • Екологічно чистий лінолеум, абсолютно безпечний і не викликає ніяких алергічних реакцій;
  • Зносостійкість завдяки захисному шару і малюнку по всій товщині покриття;
  • Гігієнічність. Завдяки наявності в складі смоли хвойних дерев, лінолеум мармолеум має бактерицидні характеристики і може використовуватися в дитячих кімнатах і медичних установах;
  • Вогнестійкість. Мармолеум не горить і не підтримує процеси горіння;
  • Стійкий до впливу хімічних засобів;
  • Простота монтажу та придатність до повторного використання;
  • Довгий термін експлуатації за умови якісної укладання і догляду. Спираючись на відгуки споживачів, можна сказати, що середній термін служби складає 18-20 років.

Мармолеум в різних формах випуску.

Якщо ми вибираємо мармолеум для будинку або дитячого садка, то, безсумнівно, хочемо знати і про його мінуси. У скарбничці недоліків:

  • Характерний масляний запах оліфи (мінус досить умовний: запах багатьом подобається, та й помітний він тільки в перші дні  після укладання)
  • Досить складна технологія укладання, що вимагає високої і вузької кваліфікації робітників і наявність вузькопрофільного професійного інструменту
  • Неможливість застосування в приміщеннях з підвищеною вологістю (по аналогії з деревом. Лінолеум часто називають «деревом в рулоні»)
  • Висока в порівнянні з ПВХ аналогами вартість.

 

Переваги цього матеріалу переважують будь-які інші аргументи. Тим більше, що доведений експлуатаційний термін натурального покриття становить не менше 15 років.

 

До каталогу

 


 

 

Варіанти застосування натурального лінолеуму.